Tuesday October 22nd 2019

Jak uzyskać odszkodowanie z OC?

Każdy kierowca, który jest jednocześnie właścicielem pojazdu zmechanizowanego, który został zarejestrowany na terenie Polski, ma obowiązek posiadać obowiązkowe ubezpieczenia samochodowe. Te są bowiem gwarancją, że jeśli dojdzie do wypadku z jego winy, to osoba poszkodowana otrzyma niezbędne środki na naprawę pojazdu. Jak jednak jako ofiara wypadku, możemy uzyskać stosowane odszkodowanie?

Jak uzyskać odszkodowanie z OC?

Ustalenie winnego

Szybkie i skuteczne uzyskanie wysokiego odszkodowania zależy w dużej mierze od przedstawionych ubezpieczycielowi dowodów. Te powinniśmy gromadzić już w momencie, kiedy doszło do powstania zdarzenia. Pierwszą kwestią będzie ustalenie winy. Czasami jest ona bezsporna i sam sprawca nie ma co do niej wątpliwości. W takim przypadku nie musimy wzywać policji, wystarczy, że wspólnie ze sprawcą spiszemy oświadczenie, które będzie niezbędne do uzyskania odszkodowania. Inaczej rzecz wygląda, jeśli nie ma zgody co do tego, kto zawinił. Wtedy spór rozstrzygnąć powinna wezwana policja. Na miejscu zdarzenia warto również wykonać pierwsze zdjęcia uszkodzeń samochodu, np. swoim telefonem komórkowym.

Zgłaszamy szkodę

Jeśli mamy już oświadczenie lub notatkę, którą sporządził policjant, to musimy poinformować firmę ubezpieczeniową o szkodzie. Nie powinniśmy zwlekać z tym zgłoszeniem, bo towarzystwo ubezpieczeniowe może zarzucić nam, że przyczyniliśmy się do powiększenia szkody. Teoretycznie na zgłoszenie szkody mamy trzy lata, ale im szybciej zgłosimy kolizję lub wypadek do ubezpieczyciela, tym większe są szanse na szybką likwidację szkody. Samo zdarzenie możemy nawet zgłosić telefonicznie z miejsca kolizji. Wygodne jest też wypełnienie odpowiedniego wniosku przez Internet. Zwłaszcza że firmy ubezpieczeniowe najczęściej przewidują na swoich stronach internetowych możliwość dołączenia załączników w postaci zdjęć uszkodzeń. Po wszystkim pozostaje nam czekać na decyzje towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli odszkodowanie nie zostanie nam wypłacone, pamiętajmy, że możemy się od tej decyzji odwoływać.

Więcej o ubezpieczeniu samochodowym na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

More from category

Od czego zależy wysokość składki OC i AC?
Od czego zależy wysokość składki OC i AC?

Do najczęściej kupowanych ubezpieczeń komunikacyjnych należy OC oraz AC. Polisa OC jest obowiązkowa, musi ją [Read More]

Pages

Interesting Sites

    Archives